آخرین خبرها

از وکیل متخصص ملکی در چه دعاوی می توان استفاده کرد؟

دعاوی ملکی آن دسته از دعاوی حقوقی و کیفری است که به موضوع املاک مربوط می‌شوند و انواع گوناگونی دارند. دسته ای از این دعاوی ملکی مربوط به نقض عهد یا عدم انجام تکالیف مقرر در قرارداد است اما در برخی موارد ممکن است یکی از طرفین نسبت به ملک دیگران با سوء نیت عمل مجرمانه ‌ای را انجام دهد. همچنین ممکن  است در برخی از معاملات ملکی، مسائل مربوط به قانون ثبت املاک رعایت نشود. به دلیل اهمیت و حساسیت این دسته از پرونده ‌ها ضروری است که از یک وکیل با تجربه که به خوبی نسبت به قانون و رویه قضایی آگاه است کمک بگیرید. یک وکیل ملکی در این حوزه تخصص دارد و به جوانب و زوایای مختلف پرونده اشراف کامل دارد. بهترین وکیل ملکی تهران شخصی است که دانا، صادق و دارای حسن نیت و حسن خلق باشد. بنابراین می‌توان گفت که وکیل خوب کسی است که در برابر مشکلات و چالش ‌های یک پرونده صبور باشد و به خوبی بتواند مسائل را تحلیل کند و ادله مورد نیاز را جمع ‌آوری کند.

انواع دعاوی ملکی

بسیاری از افراد که با مشکلات ملکی مواجه می‌گردند، به دنبال حل مشکل خویش به وکیل پایه یک دادگستری مراجعه می‌نمایند و اینجا است که تبحر وکیل  مشخص می‌گردد؛ چرا که لازم است تا وکیل  ملکی در وهله اول تشخیص دهد که چه دعوایی بایستی مطرح گردد تا نتیجه مطلوب حاصل شود. بسیار دیده شده است که طرح دعاوی ملکی غیر مرتبط سبب گردیده است که دعوا در محکمه با قرار رد دعوا مواجه گردد از این رو طرح صحیح موضوع دعوا از اهمیت بالایی برخوردار است. دعاوی ملکی  را در سه دسته می‌توان تقسیم کرد که به برخی از این دعاوی اشاره می‌گردد:

 • الزام به فک رهن و سندهای ضمانتی
 • الزام به تنظیم سند رسمی
 • دعوای رفع تصرف عدوانی
 • دعوای ابطال سند رسمی ملک
 • دعوای تحویل و تسلیم مبیع
 • جرم انتقال منافع ملک غیر به اشخاص دیگر
 • جرم استفاده از سند مجعول در معاملات ملکی
 • کلاهبرداری در خرید و فروش معاملات ملکی

اخذ مشاوره حقوقی با وکیل ملکی چه اهمیتی دارد؟

دعاوی ملکی دارای ریز بینی‌ های خاص خود می‌باشد، طرح این دعاوی نیازمند اشراف کامل بر قوانین حقوقی، کیفری، ثبتی، مالیاتی، آرای دیوان عالی کشور و رویه قضایی می‌باشد. اقامه دعاوی ملکی توسط افراد عادی، به جهت پیچیدگی موضوع و غیر قابل پیش ‌بینی بودن روند دادرسی به سختی و در موارد بسیار نادری امکان حصول نتیجه دارد. نکته قابل ذکر این است که همه وکلا نیز حاضر به اخذ پرونده های ملکی نیستند، چرا که وکلا نیز به خوبی می‌دانند که در طرح دعاوی ملکی تنها اشراف بر قوانین کافی نیست بلکه طرح این دعاوی در محاکم نیز نیازمند دارا بودن تخصص و تجربه است. تجربه و تخصص در اقامه دعاوی ملکی نقش قابل توجهی را ایفا می‌نماید. البته برخی از وکلا نیز بدون دارا بودن تجربه کافی به قبول این دعاوی اقدام می‌نمایند که متاسفانه نتیجه ‌ای جز شکست ندارد. دعاوی ملکی دعاوی است که معمولا اطلاعاتی از روند این آن در دست عموم نیست و بسیاری از افراد در باب موضوعات ملکی اطلاعاتی اجمالی دارند که معمولا این اطلاعات نیز اشتباه یا ناقص است، از این رو لزوم مشاوره با وکیل ملکی در طرح این دعاوی از اهمیت بسیاری برخوردار است. برای استفاده از تخصص وکیل ملکی باید به سایت هایی مراجعه نمایید که این خدمات را به صورت حرفه ای در اختیار شما قرار می دهند و برخی از این سایت هایی که، چه در ایران و چه در خارج از ایران فعالیت می کنند می توان به سامانه های تخصصی مانند daadyab، rocketlawyer و یکی از سایت های بین المللی تخصصی مانند findlaw اشاره کرد.

ویژگی های بهترین وکیل ملکی

یک وکیل متخصص ملکی وکیلی است که مانند هر شخص متخصص دیگری، دارای ویژگی های به‌خصوصی می‌باشد که باعث تمایز او از بقیه افراد در امور مربوطه می‌شود . تا افرادی که در امور معاملات ملکی و مشکلاتی که ممکن است در مورد املاک با آن مواجه شده باشند بتوانند با خیال راحت رسیدگی به مشکل پیش آمده را به آن بسپارند، و انتظار نتیجه مطلوبی را داشته باشند. مهم ترین ویژگی های یک وکیل ملکی به شرح زیر است:

 • داشتن تجربه کافی: یکی از مهمترین فاکتورهایی که یک وکیل خوب باید داشته باشد مبحث تجربه کافی داشتن است. برای رسیدگی به دعاوی و مسائل پیش آمده در حوزه مربوطه همچون املاک و اراضی  نیاز به تجربه بالا می‌باشد، تا بتواند با موفقیت بیشتر قدم در راستای رسیدگی به این موضوع را بردارد و باعث گرفتن نتیجه مطلوب شود ،چرا که در تجربه در این موضوع بسیار از اهمیت بالایی برخوردار است. همان طور که می‌دانید دعاوی مربوط به ملک یکی از پرهزینه ترین دعاوی هستند، از این رو هر چه تجربه وکیل در این حوزه بیشتر باشد، نحوه دفاع دقیق تر و کامل تر پیش خواهد رفت.
 • داشتن تخصص: با توجه به اهمیت و پیچیدگی این موضوع لازم است که وکیل انتخابی شما در این حوزه تخصص لازم را داشته و وکیل تخصصی ملک باشد. چون نیاز به تمرکز صد در صدی در این موضوع می‌باشد تا با دانش لازمه بداند در چه مواقعی از بند ها و تبصره های نوشته شده جهت دفاع استفاده کند، از این رو برای کسب بهترین نتیجه در دعاوی ملکی به وکیل ملکی متخصص مراجعه کرده تا بهترین نتیجه را کسب کنید. همچنین یک وکیل ملکی متخصص باید به مقررات مربوطه آرای وحدت رویه مرسوم در دادگاه ‌ها، نظریات اساتید برجسته حقوقی و دکترین حقوقی تسلط کافی را داشته باشد.
 • قابل اعتماد بودن: یکی دیگر از ویژگی های مهمی که یک وکیل با مهارت و خوب باید داشته باشد، قابل اعتماد بودن آن می‌باشد. در واقع ما تمامی مدارک و اسناد خود را به وکیل خود واگذار می‌کنیم تا در بهبود روند پرونده در دادگاه از آنها استفاده و به شما کمک کند. از این رو باید فردی باشد که با اعتماد کامل به او بتوانیم مدارک خود را به آن سپرده و از مسئولیت پذیری آن اطمینان کامل را کسب کنیم.همین‌طور در کنار قابل اعتماد بودن صداقت لازم را داشته باشد و از هرگونه اغراق در مسائل دوری کند و هر آن چه که در واقعیت مشخص است را بیان کند و اگر کاری نشدنی می‌باشد و از انجام آن برنمی‌آید با صداقت کامل به موکل خود بگوید و موکل خود را در جریان چنین موضوعی بگذارد.

هزینه وکیل ملک در دعاوی ملکی چقدر است؟

همان طور که می‌دانید، مشاوره و کمک گرفتن از یک وکیل ملک از بروز بسیاری از خسارات مالی جبران ناپذیری جلوگیری خواهد کرد. بنابراین بهره گیری از وکیل ملک با تجربه، امری ضروری در دعاوی ملکی است. اما برخی نگران هزینه های بالای حق الوکاله وکیل ملک هستند و به همین دلیل باعث خواهد شد از کمک وکیل خودداری کنند و در نتیجه دچار ضرر و زیان‌های بسیاری شوند. توصیه می‌شود قبل از هر اقدامی با یک وکیل ملکی متخصص، مشورت‌های لازم را در خصوص هزینه‌ ها و تعرفه ‌هایی که برای حل مشکلات ملکی شامل می‌شود، داشته باشید تا با خیال راحت از حقوق ملکی خود دفاع کنید.

همچنین ببینید

6 دلیل برای ثبت شرکت در امارات | بررسی مزایای ثبت شرکت در امارات

آمارها از سرمایه‌گذاری ایرانیان به ارزش بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار در مناطق آزاد تجاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *