آخرین خبرها

هموروئید (بواسیر) بیماری طاقت فرسا در جوانان، کارمندان و رانندگان!

شوربختانه، این روزها بیماری بواسیر یا همان هموروئید تبدیل به یک معضل بزرگ شده که تمام گروه های سنی به خصوص جوانان و افراد میانسال را درگیر خود کرده است. طبق آمار و تحقیقات؛ از بین این گروه های سنی، اغلب افرادی که در حیطه شغلی کارمندان و رانندگان قرار می گیرند، بیشتر از بقیه درگیر می شوند.

بیماری بواسیر به شکل یک تیله کوچک و باد کرده در اطراف مقعد یا داخل آن ایجاد می شود که معمولا درد زیادی به همراه داشته و اگر درمان نشده باقی بماند، عمل دفع را مختل می کند. روش های مختلفی برای تشخیص و درمان بواسیر وجود دارد که در ادامه به بررسی ریز به ریز آنها می پردازیم.

بواسیر یا هموروئید چیست؟

توده بواسیر یا هموروئید زمانی ایجاد می شود که رگ های خونی داخل یا اطراف مقعد و راست روده متورم شده و تحریک شوند. در نتیجه به صورت برآمده یا باد کرده در می آیند که به آنها هموروئید Hemorrhoids گفته می شود. این اتفاق زمانی می افتد که به رگهای ناحیه نشیمنگاه فشار زیادی وارد شود. بواسیر می تواند در داخل رکتوم یا در زیر پوست اطراف مقعد به وجود بیاید.

علائم و نشانه ها

هر بیماری علائم خاص و مربوط به خود را دارد و نشانه های بواسیر اغلب شامل موارد زیر است:

 • خونریزی بدون درد
 • خارش یا سوزش در ناحیه مقعد
 • ناراحتی یا درد در همان ناحیه
 • برآمدگی و تورم در ناحیه مقعد
 • نشت مدفوع به لباس زیر

این علائم برای هر فردی می تواند ناخوشایند یا هشداردهنده بوده و زندگی او را تا حدودی تحت تاثیر قرار دهند، اما معمولاً نگران کننده نیستند و با بکارگیری درمان مناسب میتوان آنها را برطرف کرد.

علت بواسیر در زنان و مردان

بیماری هموروئید بنا به دلایل زیادی در مردان و زنان ایجاد می شود ولی برخی از اتفاقات زندگی وجود دارند که احتمال ابتلا به این عارضه را افزایش می دهند. که عبارتند از:

 • فشار آوردن به مقعد و زود زدن برای دفع مدفوع
 • بارداری: در دوران حاملگی به دلیل فشار آمدن به ستون فقرات و نشیمنگاه، رگ های مقعد ملتهب شده و بواسیر ایجاد می شود.
 • سابقه خانوادگی: طبق آمار و گزارشات درصد بسیار کمی از بیماران به دلیل سابقه خانوادگی خود به این بیماری مبتلا شدند.
 • کهولت سن: معمولا افراد میانسال به دلیل نداشتن تحرک و فرسایش جسمی، بیشتر از بقیه در معرض ابتلا قرار می گیرند.
 • یبوست یا اسهال طولانی مدت: از آنجا که ناحیه نشیمنگاه و مقعد بسیار حساس است، هر دو بیماری نام برده، می توانند باعث تحریک شوند. در نتیجه رگ ها برآمده شده و توده هموروئید ایجاد می شود.
 • نشستن یا ایستادن بیش از حد: به طور معمول کارمندان و رانندگان زمان بیشتری از روز خود را در حالت نشسته می گذرانند. این کار باعث می شود که فشار زیادی به مقعد وارد شود.
 • چاقی مفرط: افرادی که دچار چاقی مفرط بوده و برای کم کردن اضافه وزن خود ورزش نمی کنند، فشار زیادی را در ستون فقرات و نشیمنگاه خود حس می کنند که به مرور زمان منجر به این بیماری می شود.

این بیماری چند نوع دارد؟

همانگونه که در ابتدا به این موضوع اشاره کردیم؛ بواسیر می تواند داخلی یا خارجی باشد.

بواسیر یا هموروئید داخلی

بواسیر داخلی از بیرون قابل مشاهده نبوده و در قسمتی از داخل مقعد ایجاد می شود که به آن کانال رکتوم می گویند. آنها معمولاً بدون درد هستند. اکثر اوقات، اولین نشانه وجود هموروئید داخلی ، خونریزی قطره ای از مقعد است.

همچنین گاهی اوقات فشار آوردن هنگام دفع می تواند باعث شود که این توده به حالت افتاده در آمده و از دریچه مقعد کمی بیرون بزند. در این وضعیت به این بیماری هموروئید بیرون زده یا افتاده (پرولاپس شده) گفته می شود که می تواند دردناک باشد.

بواسیر یا هموروئید خارجی

بواسیر خارجی در اطراف مقعد و زیر پوست آن ایجاد می شود که افراد می توانند آن را لمس کنند و قابل مشاهده می باشد. از آنجا که اعصاب حساس تری در این قسمت از بدن وجود دارند، معمولاً هموروئید های خارجی دردناک تر هستند. اگر هنگام دفع مدفوع فشار بیاورید یا دچار یبوست باشید، ممکن است خونریزی آن را مشاهده کنید.

چه کسانی در معرض ابتلا به هموروئید هستند؟

هموروئید در مردان و زنان بسیار شایع است. تقریباً نیمی از افراد در سن 50 سالگی دچار بواسیر می شوند. همچنین در زنان نیز؛ بسیاری از آنها طی دوران بارداری و زایمان دچار بواسیر می شوند. فشار حمل نوزاد در شکم باعث ایجاد فشار اضافی بر رگ های خونی در ناحیه لگن شما می شود. فشار هنگام زایمان طبیعی برای بیرون راندن نوزاد نیز فشار بیشتری بر این عروق خونی وارد می کند.

همچنین امروزه قشر بسیاری از جامعه کاری را کارمندان تشکیل می دهند که روزانه ساعت زیادی را صرف نشستن می کنند. این اتفاق باعث می شود همواره یک فشار ثابت به نشیمنگاه و ستون فقرات وارد شود.

رانندگان تاکسی یا ماشین های سنگین نیز در معرض ابتلا به این بیماری می باشند. البته لازم به ذکر است بلند کردن مداوم اجسام سنگین مانند وزنه می تواند بیماری بواسیر را تشدید کرده و احتمال ابتلا را نیز بالا ببرد.

تشخیص بواسیر داخلی و خارجی چگونه انجام می شود؟

مشخصا هر فردی، زمانی که علائم بالا را تجربه کرد، لازم است که با یک پزشک متخصص در تماس باشد. زیرا به خاطر داشته باشید که بیماری های دیگری هم از جمله سرطان روده بزرگ و مقعد وجود دارند که ممکن است باعث خونریزی مقعد شوند.

هنگام مراجعه به پزشک؛ طی یک آزمایش فیزیکی ساده وی می تواند به وجود هموروئید پی ببرد. البته اگر بواسیر از نوع داخلی باشد، آزمایشات دیگری ممکن است انجام شوند. به طور مثال معاینه دیجیتال رکتوم. برای معاینه پزشک یک دستکش روغنی به دست کرده و برای بررسی مقعد دست به کار می شود.

روش های درمان بواسیر یا هموروئید

در برخی از موارد، چندین راهکار ساده علائم را کاهش می دهند و ممکن است این اتفاق باعث گمراهی شود و فکر کنید که با این روش های خانگی بیماری درمان می یابد. در حالی که اینطور نیست. در صورتی که درمان هموروئید نیازمند یک روش اساسی و تهاجمی است.

درمان با لیزر

وقتی پای درمان‌های سنگین‌تری چون جراحی به میان می‌آید معمولاً فرد در انتخاب خود حساس‌تر می‌شود. از میان روش های درمانی جراحی هموروئید با لیزر از محبوبیت بیشتری در میان مردم برخوردار است. زیرا افراد تا جایی که بتوانند از تیغ برنده جراحی می‌گریزند. لیزر برای درمان تمامی انواع بواسیر موثر است. عمل هموروئید با لیزر نیز به عنوان یک نوع جراحی لیزری شناخته شده است که کل فرایند درمان در آن با اشعه انجام می‌شود.

عمل جراحی یا هموروئیدکتومی

هموروئیدکتومی در حقیقت عمل جراحی برای برداشتن بواسیر از جمله عروق خونی و لخته است که اکثرا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. از آنجا که این روش نسبت به سایر گزینه ها تهاجمی تر است، فقط در موارد شدید انجام می شود.

روش های خانگی

برخی از روش های خانگی می توانند به التیام درد و کاهش نشانه های بیماری کمک کنند ولی به طور کامل آن را از بین نمی برند. که برخی از آنها عبارتند از:

 • آلوئه ورا: آلوئه ورا به دلیل خواص ضد التهابی که دارد، کاملا شناخته شده است. استفاده از آلوئه ورا خالص در ناحیه آسیب دیده ممکن است التهاب را کاهش دهد.
 • حمام سیتز: نشستن در آب ولرم در آب گرم چند بار در روز و خشک کردن ملایم قسمت آسیب دیده ممکن است بتواند به کاهش علائم کمک کند.
 • پوشیدن لباسهای گشاد و نخی: افراد مبتلا به هموروئید باید از پوشیدن لباسهای تنگ و پارچه های مصنوعی خودداری کنند. پوشیدن لباس های گشاد نخ پنبه ای می توانند از تحریک ناحیه آسیب دیده جلوگیری کنند.
 • استفاده از یخ: استفاده از کمپرس سرد یا کیسه یخ در ناحیه آسیب دیده میتواند درد و التهاب را کاهش دهد.

پیشگیری

در صورت نرم نگه داشتن مدفوع، خطر ابتلا به بواسیر تا حدود زیادی کاهش می یابد. می توانید از طریق روش های زیر این اتفاق را کنترل کنید:

 • تغذیه: خوردن غذاهای غنی از فیبر مانند میوه ها، سبزیجات و غلات کامل به این معنی است که مدفوع تقریباً نرم است. همچنبن، نوشیدن مقدار زیادی مایعات به نرم نگه داشتن مدفوع کمک می کند. مکمل های فیبر دارویی هم تاثیر زیادی دارند.
 • اجتناب از فشار زیاد: زمان دفع مدفوع به مقعد فشار نیاورید. زیرا این کار باعث فشار آوردن به رگهای راست روده می شود.
 • توالت رفتن در مواقع ضروری: در صورت نیاز به استفاده از توالت نباید منتظر بمانید. زیرا هر چه انتظار طولانی تر باشد، مدفوع خشک تر می شود.
 • فعالیت بدنی: نشستن یا ایستادن طولانی مدت به رگ ها فشار وارد می کند. داشتن فعالیت بدنی به حرکت مدفوع در روده کمک می کند، بنابراین حرکات روده منظم تر می شود.

حفظ وزن بدن: اضافه وزن به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بواسیر را افزایش می دهد. پس مراقب وزن و رژیم غذایی خود باشید.

همچنین ببینید

همه چیز درباره مینی لیفت شکم

همه چیز درباره مینی لیفت شکم

هنگامی که به جراحی پلاستیک برای سفت کردن شکم خود فکر می کنید، احتمالاً انجام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *